Odtü Genç Girişimciler – Girişimcilik Öyküleri
İş Kitapları / 16 Ağustos 2018

Girişimcilik, belli yaşlarda herkesin kanına giren bir olgu, her yeni iş kurana girişimci denir mi bilemem, lakin girişimciliğin de belirli kuralları var ki, seri girişimci diye bunun bir üst versiyonu var. Bu hayatta yeni bir işlere kalkışmak güzeldir, yeni heyecanlar, lakin, tecrübe diye de bir gerçek var, peki tecrübeyi sadece kendimiz yaşayarak mı öğrenebiliriz, elbette hayır, işte Odtü Genç Girişimciler Topluluğu, bu konuda bir kitap hazırlamışlar ve kitapta yer alan isimlerin yarısını hemen hemen herkes tanır vaziyette. Girişimcilik Öyküleri adıyla basılan kitapta, modern çağın girişim arenası olan internet ve internet siteleri üzerine sizlerin de bilebileceği gibi, Çiçeksepeti, Yemeksepeti, Onedio gibi sitelerin bugünlere nasıl geldiği, zor zamanların da ne yaptıkları, nasıl düşündükleri, büyüme stratejileri, gelecek stratejileri, kısaca samimi içten bir şekilde yapılmış güzel röportajlar bulunmakta. Sadece yeni nesil girişimler değil, eski köklü şirketlerden gelen isimlerde var mesela Ali Sabancı, Şarık Tara gibi. Yeni bir girişim üzerinde iseniz, monoton iş hayatından, düzenli maaştan, hayallerinizi ertelemekten sıkıldıysanız, o zaman bu kitap ile bir başlangıç yapıp yol haritası çıkarabilirsiniz, hani derler ya anlayana sivrisinek saz, anlamayan davul zurna az. Adamlar açık şeffaf şekilde sorulan sorulara cevap vermişler, daha ne yapsınlar. Sonuç olarak bizler okuduk, beğendik, sizlere de tavsiye ediyoruz.

Sun Tzu – Savaş Sanatı
Strateji / 16 Ağustos 2018

Mücadeleyi ve okumayı seven insanların ya sahip olduğu yada sahip olmak istedikleri kitaplardan biri de Sun – Tzu‘nun Savaş Sanatı adlı eseridir. 2500 yıl önce yazılan kitap, halen daha geçerliliğini korumakta, tabi ki bu deneyimlerin güzel bir şekilde kayda alınmasıyla mümkün. Düşman kelimesi belki ülkeler için daha çok kullanılsa da, herkesin ya bir düşmanı vardır, hiç yoksa bile kendi nefsi bile ona düşmandır. Ama yaşamda bir sürü zorlukla mücadele etmek gerekiyor, bazen paramızı vermeyen işverenler, yada bize sıkıntı çıkaran insanlar olabiliyor. Allah’ından bulsun demek mi gerekiyor, yoksa elimizden bir şey geliyorsa yapmak mı gerekiyor, zaman zaman bunun arasında kaldığım oluyor. Ama siz ikinci şıkkı seçmiş iseniz, o zaman bu kitaptan günümüze uyarlanacak oldukça güzel şeyler var. Mesela, akıllı lider, düşmanını savaş meydanında yenmez, onu kuşatmadan, çok önceden planlayarak savaş oyunları ile yener. Nitekim günümüz savaşları da bir nevi öyle, şuan bu yazıyı yazdığım tarihler de, Amerika ile girmiş olduğumuz ekonomik savaş, Suriye iç savaşı, pyd, ırak, bölgesel kürt rejimleri, bunlar hepsi planlı bir oyunun eseri, aynı satranç gibi, herkes elinde ki kozu öne sürüyor, yeri geliyor, iti ite kırdırıyor, yeri geliyor, ekonomi silahını çekiyor, teknoloji silahını çekiyor. Bir zamanlar ünlü dervişi Süleyman Çakır ne demişti, Tombalacı Mehmet için, çoktan çok…

Murat İrfan Ağcabay – İstanbul’un Kadim Sırları
Araştırma / 16 Ağustos 2018

Indiana Jones yada Dan Brown kitapları yahut uyarlanan filmlerinden zevk alıyorsanız, bu türün adamısınız demektir, ayrımcılık olmasın kadınısınız da… Tarihi bilgiler, medeniyetler, kadim uygarlıklar, sırlar, efsaneler, semboller bunlar sizi heyecanlandırıyorsa, bu kitap sizleri yeni bir maceraya sürükleyecek demektir. Murat İrfan Ağcabay tarafından yazılan İstanbul’un Kadim Sırları kitabı, bizlere bu heyecanı çok uzaklarda değil, yakınımızda yani İstanbul’da yaşatıyor. Geçmişten günümüze kadim uygarlıkların bıraktığı eserleri, İstanbul da var olan eserler, semboller, gizemler, insanı adeta büyülüyor, üstelik bu sırları sadece okumakla kalmıyorsunuz, gidip bizzat görüp vaoooovv diyebilirsiniz. Kitapta Atatürk’ün aradığı kayıp kıta Mu, İstanbul şehrinin altında ki şehirler, metafiziksel olaylar, kayıp uygarlıklar, efsaneler, mitler, hangi birini anlatsak bilemeyeceğimiz bir kitap. Kitap oldukça yalın yazılmış ve biraz kalınca bir kitap, ama okuması zevkli olduğu için sizi sıkmıyor, çünkü gizem ve keşfetme dürtüsü insanı alıkoyuyor ve okumaya devam ettiriyor. Kitapta İstanbul’un fethi ve Peygamber efendimizin sözleri, Akşemseddin Hazretleri ve fetih üzerine sözleri, yaşananlar, insanın tüylerini diken diken ediyor. Sadece iki kıtayı birleştirmeyen İstanbul, medeniyetlerin ve bir çok sırların beşiği konumunda, her maceraperestin kitaplığında olması gereken bir kitap… Her zaman ki gibi bizler beğendik ve sizlerin de okumasını temenni ediyoruz.

Franz Kafka – Dönüşüm
Dünya Klasikleri / 16 Ağustos 2018

Bir zamanlar Matrix diye bir film vardı, bizler o filmi izledik, daha sonra filmin ne manalar içerdiğini anlatan yazılara denk geldim, Neo’nun sistemsel bir hata sonucu sallıyorum 10 milyar da 1 olan bir şey olduğunu, sistemin yazılım olduğunu falan filan. İşte Franz Kafka‘nın da Dönüşüm kitabı bu tarz kitaplardan biri. Franz Kafka ismen oldukça karizmatik geliyor, ne okuyorsun Kafka okuyorum, vaooooovvvv, aslına bakarsanız bir zamanlar hep bilgilendirici kitaplar okuyorken bu tarz kitaplarda ne yazıyor diye çok merak ederdim. Bir de bir zamanların filmi vardı, Good Will Hunting, Türkçe olarak Can Dostum diye isimlendirilen Matt Damon ve Robin Williams’ın oynadığı, orada şöyle bir sahne vardı, kitap alacaka paranız var ama hep yanlış kitapları alıyorsunuz, ben de o gün bu gündür, kitap alırken para ve doğru kitap ilişkisi ayrıca bana fayda önceliği gibi kıstaslar gözetirdim. Tabi, tek kitap alan ben değilim ve birisinin almış olduğu bu kitabı okuma şerefine nail oldum. Franz Kafka Dönüşüm, bir zamanlar adı Değişim miş, ince bir kitap, kapağında böcek var, Gregor Samsa adlı karakter, onun bir hamam böceğine dönüşmesi gibi bir dizi olaylar içeriyor. Spoiler verme olmasında, insan kitabı okurken, Gregor Samsa’nın ailesi tarafından karşılandığı yeni durumu, yaşadıkları, kendini böcek gibi hissetmen terimi sanırım buradan geliyor olabilir….

Laszlo Bock – Google Sırları
İş Kitapları / 16 Ağustos 2018

İnsan Kaynakları yada diğer eski bir adıyla Personel İşleri, sanırım iş hayatının en kritik noktası paradan sonra bu olsa gerek. Olaya sadece işe eleman alımı olarak bakarsanız zaten kaybedersiniz… Düşünsenize iyice hesaplamadan, analiz etmeden bir eleman alıyorsunuz ve o size faydadan çok zarar getiriyor, bunun örneklerini yazmaya kalksak sayfalar yetmez. Ama gerçekçi bir insan kaynakları yönetimi ile işe alımlarda ne derece kazanımlar elde ediliyor bunun lezzeti tartışma götürmez. İşte size tanıtacağım kitapta bu işin zirvelerinden birinden çıkmış, Laszlo Bock, kendisi 11 yıl boyunca Google’da insan kaynaklarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapmış ve işe başlarken 6000 olan çalışan sayısı gittikçe artarak 60000 olmuş ve bize Google Sırları diye müthiş bir kaynak sunmuş. Google Sırları adlı iş kitabını kimler okumalı dersek, bir kere insan kaynakları alanında çalışanların bunu anında edinmesi gerekir, bizim şirketler bir google değil lakin, küçük bir firmanın ilk alınacak personeli için bile geçerli kurallar barındıran muazzam bir kitap… Ve sonrasında firma sahibi olan herkesin bunu okuması gerekir. Neden okumalıyız kısmına gelirsek, uygulanan bir sürü yöntemin sonuçları tartışılıyor, hamile çalışanlara yapılan destekler ve geri dönüşümleri, işe alacağınız personelin çevre duyarlılığı, sizin kültürünüze ne kadar yada ne şekil adapte olacağı, mülakatları farklı birimlerden birilerinin yapmanın faydaları, işe alırken kendimizde…