Andreas Drosdek – İş’te Sokrates

2 Ekim 2018

İnsanın kendisini tanımaya başlamasıyla başarıyı yakalaması tesadüfi değildir, Andreas Drosdek iş dünyasında başarılı olmak için geçmişin filozoflarından Sokrates’in sistematiği ile bizlere öneriler de bulunuyor ve sizlere tanıtacağımız kitabımızın ismi İş’te Sokrates İş Dünyasına Filozofça Öneriler.

Kitap ince bir kitap 60 küsur sayfalık bir kitap, sakin bir kafayla çok kısa bir zaman da okunur, kitap ilk yarı kısımda biraz sıkıcı geldi, hani iş olsun diye yazılmış bir kitap gibi geldi, zaten yazar da bunu vurguluyor, uzun uzadıya yazmaktansa özü vermek istedik diyor. Gelelim kitabımız hakkındaki yorumlarımıza, kitap herkesin ismini duyduğu Yunanlı filozof Sokrates’in düşüncelerini hayata bakış açılarından yola çıkılarak iş dünyasında neler yapılabilir bunu anlatmak istiyor.

Kitabı okuduğunuzda not almanız gereken bir çok nokta olacak, kısaca ben kendi notlarımdan bahsedeyim, ilk olarak ana tema sorgulama, insan kendisini sorgulamalı, sahi en son ne zaman sorguladınız kendiniz??? insan kendisini sorgulamaya başlarsa, yanlışlarını da görecek, doğrularını da, eksik kaldığı kısımları tamamlamaya çalışarak konumunu bir sonra ki seviyeye çıkartmış olacak. Başka bir konu ise, herkes hayatında en az bir kere bu olaya denk gelmiştir, biri bir fikir yada bir şey söyler, kişinin ne söylediğine değil de kişinin kendisini eleştirirler, o ne bilir ki, yada kim söyledi bunu, kitapta der ki, kimin söylediği değil ne söylediğine bakın.

Yine kitapta alınacak derslerden biri ise, saygı kavramı, iş dünyasında iyi bir yönetici olmak istiyorsanız, hakedene saygıyı göstereceksiniz, böylelikle onurlandırdığınız kişi daha da motive olacak ve boşa kürek çekmemiş olacak. Yine yöneticilere öğütler kapsamında bakarsak, kendini iyi tanıyan sorgulayan yönetici, başkalarını da iyi anlayabilir ve değerlendirebilir, erdemli olarak yaşam süren birinin iş hayatının da iyi olacağı ve Sokrates’in genç yunanlılara dediği Görünmek istediğin gibi ol, sözünü, bizim Mevlana’nın bir tık öteye taşıyıp, ya göründüğün gibi ol, yada olduğun gibi görün sözü takdire şayandır.

Yine çok değerli olan bir şeyden bahsedeyim, bilginin pahalı olduğunu düşünüyorsan bir de cehaleti hesap et derler, bunu bizzat yaşamış biri olarak tamamıyla katılırım, tecrübesiz bilgisiz birinin size vereceği mali kayıplar zararlar, işin ehlinin ücretinin yanında devede tüy misalidir. Böyle muazzam bir sözü binlerce yıl önceden söylenmesi ve kulağa küpe edilmesi elzemdir.

Sonuca gelirsek, bir atasözümüz vardı, anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az diye, bu kitap ta öyle Andreas Drosdek, iş hayatına filozofça öneriler kapsamında İş’te Sokrates kitabı ince ama etkili bir kitap, tavsiye ederiz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir