Anton Çehov – Altıncı Koğuş

22 Eylül 2018

Uyarıyorum, stres altında iseniz, yada moraliniz bozuk ise, Anton Pavloviç Çehov‘un yazdığı Altıncı Koğuş isimli kitabını sakın ama sakın okumayın. Zaten Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan kitabın kapağı bile kasvet dolu.

Uyarımızı yaptıktan sonra neden böyle söylediğimize bakalım, aslında bu söylem kitabın kötü olmasından değil, kitabın kurgusu ve yaşanılanlardan ötürü. Kitabımız iki ana karakter etrafında dönüyor, bunlardan biri taşra kasabasında ki doktor ve de diğeri ise hastanedeki akıl hastalarından biri. Her kitapta olduğu gibi yine iki ana karakter hakkında uzun uzadıya bilgiler veriliyor. Daha sonra karşılaşmaları ve sonrasında gelişen olaylar ve son.

Anton Çehov, Altıncı Koğuş kitabında zamanının Rusya’sını anlatmış, ülkede ki sorunlar ve Rusya için hiç bir girişimde bulunmayan sadece izlemek ile yetinen elit tabakayı eleştirmiş. Ama kendinizi kitabın karakterleri yerine koyduğunuz da özellikle doktor Andrey Yefimıç, hayat çok zor olmakta. Bir söz var iş işten geçmeden derler ya, kitap bunu güzelce anlatmış.

Sonuç olarak Anton Çehov, Altıncı Koğuş kitabında gerçekten etkileyici ve tam olarak vermek istediğini başarmış, kasvetli yapısı gereği biraz etkisinden kurtulmak zor olacak, bu kitabı okuduktan sonra eğlenceli bir tarz kitap okuyun ki sis perdesi dağılsın…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir