Cengiz Alkış – 26. Kilometre

10 Eylül 2018

Albert Camus Düşüş‘ün üzerimden tır gibi geçmesinden sonra sizlere tanıtacağım Cengiz Alkış‘ın 26. Kilometre Hayat Maratonunda Kaçıncı Kilometredesiniz kitabı yumuşak bir geçiş ve dinginlik verdi. Kitabın yazılış amacı bir filmden esinlenmeyle başlıyor ve yazarın oğluna bırakmak istediği güzel bir hediye olması sebebiyle anlamlı, lakin sadece oğlu değil bizlerin de faydalanması sebebiyle de teşekkürü bir borç biliriz ve kitabımızı irdelemeye başlayalım.

İlk olarak dikkatimi çeken kitabın tarzı romanlaştırılmış tarzda oluşu, kitap bir kişisel gelişim kitabı yalnız okuyucuya direk madde madde ne yapması gerektiğini söylemiyor, satır aralarından çekip bulmak zor değil, sadece biraz muhakeme ve geriye dönmek yeterli oluyor. Yalnız bu tarzı, daha önce okumuş olduğum Eliyahu M. Goldratt’ın kitabı olan Amaç’ta da görmüştüm. Şanslıyım ki iki kitaba da sahibim ve ikisininde ilk basım yıllarına baktığımda Amaç kitabının 1984 yılında 26. Kilometre kitabının ise 2002 de basıldığını ve belki yazarın bu tarzı sevdiğini ve kendisininde kullandığını söyleyebilirim.

26. Kilometre kitabında çok sağlam 3 tane metafor yakaladım, bunlarda ilki balon metaforu, ikincisi safra atmak metaforu üçüncüsü ise ormanda ki aslan metaforu. Örnekler gayet başarılıydı, yazar bu üç metafor da da vermek istediğini tam olarak vermiş, bu satırları okurken acaba bu metaforlar nedir derseniz sadece birini anlatayım, diğer ikisini kitapta okursunuz 🙂

Aslan metaforu şöyle ki, hani bize derler ya ormanın kralı aslandır, ama aslan mesela büyük bir fil yada gergedan ile teke tek gelirse durum ne olur, ne olacağını biliyoruz, peki gergedana karşı 3 aslan olursa ne olur, peki 3 aslana karşı 25 tane sırtlanın durumu ne olur, ben size söyleyeyim, güçlü bir ekip olursa, rakip kim olursa olsun onu devirirsiniz, burada iş hayatında başarılı olmada ekip ve güçlü ekibin önemi vurgulanıyor ve dediğim gibi diğer metaforlar da güzel ve öğrenmek size kaldı.

Eleştireceğim kısım da var, ilk olarak hikaye olayına geçiş biraz zor oldu, hani bir anda kitabın kahramanın eşi beliriyor, bir hikaye falan derken belki de kafam biraz dağınıktı, noluyor ya dediğim oldu, sanki kurguya geçişte biraz sıkıntı var gibi.

Onun haricinde kitap 155 küsur sayfa, yazım dili sade, açık, öyle beyin yakan tarzdan değil ve kolay okunuyor, 2-3 saat içerisinde kolaylıkla bitecek ve kenara atacağınız güzel bilgiler mevcut. Sonuç olarak yazar Cengiz Alkış’ın kitabı 26. Kilometre bizden geçer not almıştır. Saygılarımızla…

Yazı bittikten sonra geldi aklıma, 26. Kilometre kitap isminin anlamı da şu oluyor, maraton koşucular için en zor kısım 20. ile 26. kilometreler arasıymış, derin ve büyük acılar çekerlermiş ama bu acılara dayanıp 26. kilometreden sonra acılardan zevk alırlarmış, kitapta soruyor sen kaçıncı kilometredesin???

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir