Fathalı M. Moghaddam – Diktatörlüğün Psikolojisi

13 Eylül 2018

Siyasetimizin kısır döngülerinden biri var, ne zaman yeni bir kural konsa hemen itirazlar başlar, diktatör derler, karşı tarafta yahu ben diktatör olacağım ve sen de böyle konuşabileceksin der ve tartışma bir sonra ki tartışmaya kadar kapanır.

Peki diktatörlüğün işaretleri, yöntemleri belliyse, bu işaretlerin farkına varıp bir kişinin diktatör olup olmadığını anlayabilirsek… Aslında bu dediğim çok anormal bir durum değil, çünkü bu diktatörlüğün de bazı basamakları var. Fathalı M. Moghaddam, İran doğumlu ve hem Şah Pehlevi hem de Humeyni diktatörlüğünü yaşamış biri olarak Diktatörlüğün Psikolojisi kitabında bizlere oldukça güzel ipuçları veriyor.

Diktatörlükler de, yada aslında tüm siyasi hareketlerde muhakkak sırtlarını dayayacakları sağlam temellere ihtiyaçlar vardı, bu kimisin de din, kimisinde milliyetçilik, kimisi de laiklik, kimisinde eşitlik… Herkes sağlam bir temel ve güçlü elitler çerçevesinde ve bir tehdit ve bu tehditin temizlenmesine yönelik hamleler ile sıçrama tahtası yöntemini kullanarak başa geçmeye çalışıyorlar.

Diktatörlüğün oluşum basamakları olduğu gibi, acaba bir diktatörlükte yaşıyor olabilir misiniz, bunu da anlamanın bir kaç yolunu söylüyor kitap, mesela diyor ki şehir meydanı testi, mesela birisi şehir meydanına gidip düşüncelerini özgürce söyleyecek ve başına hiç bir şekilde ceza, yaptırım yada fiziksel şiddete maruz kalmadan hayatına devam edebilir mi. Yada yönetim de ki kişiyi göndermek yada tekrar seçtirmek için yeterli güvenilir seçimler yapılabiliyor mu, peki ya yargının bağımsızlığı???

Diktatörlüğün Psikolojisi kitabında diktatörlerin oluşumu, durumları, örnekler ile verilmiş, bir de diktatörlüğü nasıl yıkabiliriz bunu da anlatmış. Malum birisi diktatör olabilmesi için tek başına yeterli değildir, kazançların paylaşıldığı bir üst elit tabakası vardır, bu tabaka da da mutlaka ayrı düşüncelere sahip kişiler vardır, yazar der ki onları bir ayırmak lazım ki kaleyi yıkabilelim.

Tabi ki Diktatörlüğün Psikolojisi kitabı yukarıda anlattıklarımdan ibaret değil, satır satır okunması, notlar alınması ve irdelendikten sonra kabullenilmesi gereken bir dünya bilgi ile dolu. Güzel bir kitap, bu alanda bilgilenmek isteyenler için güzel bir kaynak…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir