Franz Kafka – Aforizmalar

24 Eylül 2018

Bu kitap dünyası farklı bir alem, okuyorsun bir kitabı hiç bir şey anlamıyorsun, sonra bir kaç bilgi elde ediyorsun ve tekrar okuyorsun bu sefer kitap çözülmüş oluyor. Eski zamanlarda vardı, dünya savaşları sırasında şifreli haberleşme, bir mesajı elde etsen bile, onun karşılığı elinde yoksa mesajı okuyamıyordun. İşte bütün büyük yazarlarda böyle, bir kurgu, plan dahilinde oluşturulan karakterler, cümleler…

Franz Kafka‘yı Dönüşüm kitabıyla burada ağırlamıştık, bu sefer ise Aforizmalar adlı eseriyle başbaşayız. Aforizma nedir dersek, sosyal medya ortamlarında özlü söz kasanlar vardır ya, sürekli böyle karmaşık cümleler paylaşırlar farklı yazarlara ait. İşte bu tip şeylere aforizma derler ve böyle sürekli yazmaya da aforizma kasmak derler. Tabi bunların hepsi sosyal medya için geçerli.

Aforizma olayı ise edebiyat alanın da oldukça farklı bir yerde. Özellikle Kafka’nın Aforizmaları, anlamak için önce Kafka’yı tanımak gerekir. Açık olmak gerekirse, 15 dakikada 100 sayfalık aforizmalar kitabını bitirdim. Aman aman etkilendiğim söylenemez, sadece önsöz kısmında güzel bilgiler yer alıyor ki, oda bu aforizmaların nasıl anlaşılacağı üzerine yol gösteriyor. Etkilenmeme sebebim Kafka’yı tam olarak tanımamamdan da olabilir ama dediğim gibi bunlar başlangıç ve elbet bir gün ne demek istemiş olacağını anlayacağım.

En başta da dediğim gibi, bir yazarın eserini anlamak için onu iyice tanımak gerekiyor, neden niçin böyle demiş ancak o zaman anlaşılabiliyor ve taşlar yerli yerine oturuyor. Bu kitapla ilgili değineceğim çok farklı bir konu daha var, o da kitabın basım tarzı, son zamanlar da kitaplarda bütün bir sayfaya yazılmış iki satır yazı şeklinde basımlara sosyal medyada oldukça tepki gelmişti, iki satır yazı için ağaç katlediliyor diye, işte o kitle Franz Kafka’nın Aforizmalarını okumuş olsalardı herhalde bu kitabın basımını durdururlardı.

Demem o ki, her yazarla bir şekil de bağ kuruyoruz, yazarların bizleri tanıma şansı olmadığına göre bize düşen onları tanımak ve aramızda ki bağı kuvvetlendirmek…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir