Laszlo Bock – Google Sırları

16 Ağustos 2018

İnsan Kaynakları yada diğer eski bir adıyla Personel İşleri, sanırım iş hayatının en kritik noktası paradan sonra bu olsa gerek. Olaya sadece işe eleman alımı olarak bakarsanız zaten kaybedersiniz…

Düşünsenize iyice hesaplamadan, analiz etmeden bir eleman alıyorsunuz ve o size faydadan çok zarar getiriyor, bunun örneklerini yazmaya kalksak sayfalar yetmez. Ama gerçekçi bir insan kaynakları yönetimi ile işe alımlarda ne derece kazanımlar elde ediliyor bunun lezzeti tartışma götürmez.

İşte size tanıtacağım kitapta bu işin zirvelerinden birinden çıkmış, Laszlo Bock, kendisi 11 yıl boyunca Google’da insan kaynaklarından sorumlu kıdemli başkan yardımcısı olarak görev yapmış ve işe başlarken 6000 olan çalışan sayısı gittikçe artarak 60000 olmuş ve bize Google Sırları diye müthiş bir kaynak sunmuş.

Google Sırları adlı iş kitabını kimler okumalı dersek, bir kere insan kaynakları alanında çalışanların bunu anında edinmesi gerekir, bizim şirketler bir google değil lakin, küçük bir firmanın ilk alınacak personeli için bile geçerli kurallar barındıran muazzam bir kitap… Ve sonrasında firma sahibi olan herkesin bunu okuması gerekir.

Neden okumalıyız kısmına gelirsek, uygulanan bir sürü yöntemin sonuçları tartışılıyor, hamile çalışanlara yapılan destekler ve geri dönüşümleri, işe alacağınız personelin çevre duyarlılığı, sizin kültürünüze ne kadar yada ne şekil adapte olacağı, mülakatları farklı birimlerden birilerinin yapmanın faydaları, işe alırken kendimizde var olandan daha iyisini tercih ederek yapılan alımlarda ki başarı oranları… kısacası yok yok..

Laszlo Bock Google Sırları kitabı muhakkak edinilmesi gereken ve de sayfa sayısı ve fiyat ilişkisi bakımından da son derece makul bir kitap. Gözüm kapalı tavsiye ediyorum…

[Toplam: 2   Ortalama: 4/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir