Luke Sullivan – Satan Reklam Yaratmak

11 Eylül 2018

Kapsam dışına çıkmak istiyorsanız, yeni bir şeyler keşfetmek istiyorsanız, o zaman birazcık farklılığa ihtiyacınız var demektir, ben sayısal mezunu biriyim, lakin bu yazımda tavsiye edeceğim kitap reklamcılık üzerine ve size şu kadarını söyleyeyim, içerisinde öyle güzel bilgiler var ki, hangi işi yaparsan yap sana her daim faydalı olacak bir kitap diyelim ve başlayalım.

Çoğu zaman yeni fikirlere ihtiyaç duyarız, işi basın, yayın, reklam hizmetleri olan birinin ise oksijenden daha çok yeni fikirlere ihtiyacı vardır, peki bu fikirler nasıl ortaya çıkar, belli bir yöntemi sistematiği var mıdır, yazar Luke Sullivan, Satan Reklam Yaratmak adlı kitabında bunu çok güzelce gösteriyor. Alanında bir çok reklamcının kullandığı yöntemleri, kendi yöntemlerini, bakış açılarını, detayları, eksik kısımları, fazla kısımları, sade bir dille güzelce aktarıyor.

Ve ilk paragrafta dediğim gibi, sadece bu bilgiler reklamcılık dünyasında işe yaramıyor, hayatımızın her alanında ki iş kolunda yarıyor, ufak bir örnek vereyim, bilinçaltı yada alt beyin dediğimiz bir yer var, bazen bir ismi hatırlamak isteriz ama bir türlü aklımıza gelmez, sonra ise hiç umulmadık bir anda şak diye aklımıza gelir, işte bu şak diye getiren bizim alt beynimiz oluyor. Bu kitapta bu yöntemi öğreniyoruz, beynimizi dolduruyoruz bir güzelce, sonra bırakıyoruz beynimiz sessiz sedasız işini yapıyor ve size güzel fikirler sunuyor.

Bir reklam mı yazmak istiyorsunuz, nereden başlamalısınız, aklınıza gelen her kelimeyi, cümleyi saçma olsa da yazmanız gerekir mi, peki bu kadar çok alternatif arasından nasıl doğru kelimeyi seçebilirsiniz, yada en basiti olan hedef kitleni ne kadar iyi tanıyorsun.

Yazar Luke Sullivan, bunu bir örnekle anlatıyor, bir zamanlar Amerika’da hızlı reklamcı gençler varmış, bunlar geldikleri yerlerin nabzını iyi bilirlermiş ve kısa zamanda güzel paralar kazanmışlar, tabi sonra para onları da değiştiriyor ve eskisi gibi sokaklara hakim olamayarak, ıskartaya ayrılıyorlar…

Demem o ki, reklamcıların, metin yazarların, youtuberların, pazarlamacıların muhakkak suretle elde etmesi gereken bir kitap ve okuduğunuza asla pişman olmayacaksınız, satan reklam yaratmak kitabı bundan sonra sizin başucu kitabınız olacaktır.

[Toplam: 1   Ortalama: 4/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir