Rolf Dobelli – Hatasız Düşünme Sanatı 2

7 Eylül 2018

Bazı kitaplar vardır, daha girişten kendisini belli eder, işte bu kitapta aynen öyle, bir giriş yapıyor ve siz bir sonra ki bölümde acaba ne var diye sabırsızlanıyorsunuz. Üstelik en sevdiğim tarz da yazılmış, kısa ve her bölüm ayrı bir konu, ayrı bir zevk.

Tanıtacağım kitap Rolf Dobelli‘nin Hatasız Düşünme Sanatı 2 adlı kitabıdır. Malcolm Gladwell tarzı kitaplar seviyorsanız bu kitabı da seveceğinize şüphem yok. Kitabı beğenmemi sağlayan diğer unsurlar ise okuduğum da direkt olarak bunu uygulayabilirim, yada uyguladığım şeyin bir adı olduğunu öğrenmem oldu.

Michelangelo’nun David yada Davut heykeli meşhurdur, ben de ismini duymuştum ama kitabın girişinde çok güzel bir yöntemle, bu meşhur heykel hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamı sağladı ve de benim bir kitapta aradığım bilgi verme, yeni bir şey öğrenme kriterimi sağlamış oldu. Ama aslında mesele DAvut Heykeli değil, mesele, Papa’nın Michelangelo’ya bu muazzam eseri nasıl yaptın diye sorması ve Michelangelo’nun, Davut olmayan herşeyi attım diyerek olayı ve aslında şuan ki hayatımızı özetlemesi.

Davut olmayan şey, yani fazlalıklarımız, hani derler ya yüklerinden kurtulsa uçacak, işte hayatımız da böyle, üzerimizde çok fazla fazlalık var, sana ait olmayan ne varsa at kafandan, sırtından ve başarıyı yakala. Kitap diyor ki, bize başarıyı getiren şeyin ne olduğunu kesin olarak bilmiyoruz ama bizi başarısızlığa götüren şeyin ne olduğunu çok iyi biliyoruz.

Aristoteles demiş ki, Bilgelerin hedefi mutluluğa ulaşmak değildir, mutsuzluktan kaçınmaktır. Ne kadar doğru bir  söz, hemen şu anda kendine şu soruyu sor, canını ne sıkıyor, seni ne mutsuz ediyor, emin ol cevabı çok iyi biliyorsun ve o zaman ondan kurtulma yada kaçma vakti geldi demektir ve de Davut Heykeli gibi fazlalılığı attığında başarı ve mutluluk kendiliğinden gelecek. Ekstra bir şey yapmana gerek yok…

Hatasız Düşünme Sanatı 2 kitabında 52 adet düşünce hatası bulunmakta, elbette hepsini akılda tutmak uygulamak kolay olmayacaktır, lakin bunlardan birini bile uygulamaya başlasanız farkı göreceksiniz. Kitabı şiddetle tavsiye ediyorum, çünkü karar yorgunluğu adlı bölümü hemen hemen tüm iş hayatında ki insanlar için güzel bir ipucu, olay şu, karar verme süreçleri insanları yorar, mesela şirkette patronunuza bir sunum yada bir öneri sunacaksınız, peki bunu hangi saatte yapmanız gerekiyor??

İşte bu gibi soru ve daha önce yaptığınız ama farkında olmadığınız bir sürü hatanın çözümünü bu kitapta bulacaksınız.Yazar Rolf Dobelli, yalın bir dille 2-3 sayfada işi güzelce özetlemiş, bize de takdir etmek düşer…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir