Tarih Ve Düşünce – Türklerin Hataları

14 Eylül 2018

Binlerce yıllık dünya tarihinde bir çok imparatorluklar kurulmuş yıkılmıştır, cihan hakimiyeti zaman zaman bir Moğollar’a bir Türklere geçmiştir, son 1000 yılda ise Türklerin yükselişi, çöküşü ve şimdi ise dirilişi başlamıştır. Peki 16 tane Türk Devleti neden kuruldu yıkıldı, neden Türk tarihi bu kadar çok yıkılış ve kuruluşla dolu bunları hiç düşündünüz mü?

Daha önce tanıttığımız kitaplarda bahsettik, başarının kesin bir formülü yok, ama başarısızlığın kesin formülü mevcut, işte Tarih ve Düşünce tarafından hazırlanan Türklerin Hataları kitabı ilk Türk Devletlerinden başlayarak günümüze kadar bir çok hatamızı gözler önüne seriyor.

Hatalar arasında neler yok ki, koca Selçuklu’yu yıkan Terken Hatun Vakası, Diriliş Ertuğrul dizisini izlemişseniz, kadınların iktidar hırsları için yapmayacakları kalmıyor, herkes kendi oğlunu başa geçirmek için girdiği iş birlikleri, öldürtmeler, kanlı hesaplaşmalar, tavizler, hediyeler, kız vermeler… ne ararsanız mevcut….

Yada, zamanının ötesinde bilim ile uğraşanlara destek verilmeyip, hatta bunlardan biri de Sultan iken, çeşitli hırslarla savaş açıp, kendi babasını öldüren, bilimi yasaklattırıp, karanlığa gömen evlatlar oldukça bırakın ailelerin parçalanmasını koskoca imparatorluklar çöküyor.

Genel olarak, iktidar hırsı, başı bozuk Türkmenler, Saray kadınların ihtirasları, yerli işbirlikçiler, hainler, uşaklar, bütün bunlar birleşince ortaya şuan ki durumumuz geliyor. Ve bize düşen görev bu hataları bilip tekrarlamamak. Tarih ve Düşünce ilk devletlerden beri Türklerin Hatalarını güzelce bir araya getirmiş, aynı acıları yaşamamak için bilip ders çıkarmalıyız. Selametle…

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir