Üstün Dökmen – Küçük Şeyler 1 Deniz Kabukları

7 Eylül 2018

İnsanı ilgilendiren konularda yazılan kitaplar her zaman ilgimi çeker, çünkü bu dünya’da ne yapıyorsanız yapın bir şekilde insan etkileşimi var, mesela bir ürün mü satacaksınız o zaman insan ilişkilerini iyi bilmeniz gerekir, evli misiniz o zaman insanlarla geçinmeyi bilmelisiniz, kısacası hayata dair bilgiler içeren kitaplar her zaman değerlidir.

Prof. Dr. Üstün Dökmen‘de tv için hazırladığı Küçük Şeyler adlı programını yazılı basına taşımış ve bazı konulara daha fazla yer vererek, yada tv de değinmediği konulara kitapta yer vererek, bu güzel eseri bizlere kazandırmış oldu. Açık olmak gerekirse, Bu tarz programlara biraz ön yargım var sanırım bunun sebebi de, Doğan Cüceloğlu, yanlış hatırlamıyorsam Kanal D ekranlarında program yapıyordu, çok fazla izlemezdim, daha doğrusu izleyemezdim, çünkü aklımda kalan tek hatıra, sessiz bir stüdyo, konuşan bir adam, onu dinleyen ama sadece orada dinleyen, sonrasında uygularlar mı bilinmeyen insan toplulukları.

Kasvetli bir ortam gibi şuan bile zihnimde yaşıyorum, bunun bir benzeri eleştiri de kitaptan bahsederken yapacağım, kitap güzel başlıyor, Üstün Dökmen’in yazmış olduğu bir hikaye ile, hikaye de bir kuş türünün ufak özelliklerinden yola çıkılarak yer tespiti yapılıyor, bu hikayeyi okuyunca aklıma Charlie’nin Melekleri filmi geldi, çünkü aynı şekil orada da bir sahne de, kaçırıldıkları yeri bilmiyorlardı ama kuşun ötüşünden yer tespiti yapıyorlardı, Üstün Dökmen bu filmden ilham almış olabilir mi, tartışılır….

Hikaye sonrası giriş kısmında küçük detayların moralimizi bozabileceği gibi yükseltebileceğini de söylüyor, peki ayrımı nasıl yapacağız… Burada da küçük sırlar veriyor, ufak bir eleştiri yaparsam, yarına kalma tabiri kullanıyor, bu yarına kalma yerine daha uygun bir takım bulmalı, yarına kalma, hani akşamdan kalma gibi mi ??? Eğer olur da bu yazımı okursa bu noktayı bir düşünmesini isterim…

Küçük Şeyler 1 Deniz Kabukları kitabında Üstün Dökmen, insan ilişkilerini örneklerle anlatmış, mesela dünya kupasında korelilerin maçta yenik durumda olmalarına rağmen stadı terketmemeleri hatta yenildikten sonra bile alkışlamaları, bizim ise tam tersi durumlarımız, empati yeteneğimizin ne şekilde geliştiği, neden kadınların empati yeteneklerinin gelişmiş olduğu, karşımızda ki insan zayıf yada güçlü ise nasıl şekil aldığımız, çocuğumuz yalan söylüyorsa bizlerin nasıl davrandığı….

Baba oğul ilişkileri, ayak izinden bu izin sahibinin genç mi yaşlı mı olduğu, bitkilerin küçük sürgünlerinin bir avın nereye gittiğini belirlemede yardımcı olacağı, küçük bir kar yığınının bir çığ oluşturması…. ve de her küçük şeyin, büyük bir şeyin başlangıcı olduğu gerçeği.

Son bir eleştiri yapmak istiyorum, kitaba değil aslında, bu yazdığım yazı bile aslında eleştirdiğim durumla aynı, bana göre bu tarz kitapları, programları, bu tür konulara ilgisi olanlar okuyor yada izliyor, hani derler ya, psikologlara gerçek hastalar değil, onların hasta ettikleri gelirmiş, demem o ki, sorunun asıl kaynakları, bu tür konulardan bi haber, böyle olunca sorun ne derece çözülecek… çözülecekte ne kadar zamanda olacak bu iş tartışılır.

Velhasılı kelam, Prof. Dr. Üstün Dökmen Küçük Şeyler 1 Deniz Kabukları adlı kitabında güzel bilgiler paylaşmış. İyi ki de yapmış… Tavsiye ediyoruz…

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Yorum Yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir